W Wolinie cz. 1

Upał. Przytłaczający. Na wielu blogach to widać. 🙂 Wieczorem można by było funkcjonować, ale wtedy chce się spać. U nas w dodatku wieczorami, tak nawet do 21 są problemy z wodą. A w Wolinie w tym roku było chłodno i przyjemnie. Pora, choć myślami, tam powrócić…
Wolin. Nareszcie! Tęskniłam za tym miejscem bardzo. Jak zwykle zresztą. Ostatnio częściej tęsknię. Może gdyby był bliżej, to mogłabym się nim nasycić. Chociaż… Ale fajnie by było, gdybym tak mogła wsiąść w samochód i pojechać tam sobie w ciągu dnia, chociaż na godzinkę, wrócić przed domownikami i jeszcze zdążyć z obiadem. 🙂 Pomarzyć zawsze można…
Wolin. Co to miejsce ma w sobie? Co mnie tam tak ciągnie? Byłam już w różnych miejscach, ale tam jest wyjątkowo. W żadnym nie czułam się tak dobrze. I to zależy nie tylko od ludzi, których tam spotykam. Owszem, ma to znaczenie, ale przecież pierwszy raz byłam tam poza sezonem, sama. Kiedy było tylko parę osób zajętych pracami budowlano-remontowymi. W tym roku w lutym było podobnie. Pusto. I właśnie wtedy było najpiękniej. Mogłam sobie chłonąć atmosferę tego miejsca. Napawać się tym „czymś”, czego nie potrafię nazwać i określić.
Wolin. Miejsce, w którym tyle się wydarzyło. I spotkania z przemiłymi ludźmi. I z tymi mniej miłymi także. Było dużo ciepła i radości, były i chwile niezbyt przyjemne. Spotkania, których wolałabym uniknąć…
Prześliczna jaszczurka, pozująca do zdjęcia i kot, który mnie ugryzł. 🙂
Barwny, fascynujący tłum rzemieślników i wojów. Natrętny, denerwujący tłum turystów. Muzyka, która temu towarzyszy jest naturalna jak powietrze, którym się oddycha. Wkoło słyszy się najróżniejsze języki: węgierski, czeski, niemiecki, angielski, francuski, rosyjski, duński, szwedzki.
Oczywiście zawsze znajdę coś dla mnie nowego. Buszuję radośnie między kramami.

Oglądamy piękne przedmioty – dzieła rąk rzemieślników. A także zaglądam do rozmaitych warsztatów, oglądamy narzędzia, podglądamy pracę.

Namioty bywają zdobione wzorami.

Chaty wyglądają na zamieszkałe. Przy drzwiach są porządne zamki. 🙂

Jedna z chat wyraźnie należała do drużyny wojów. 🙂

Widzę zmiany, fascynuje ogrom włożonej pracy, bo na przykład w lutym jeszcze nie było tych fragmentów palisady.

Nowa brama. A przy niej bogactwo kolorowych kwiatów, stanowiące uroczy kontrast z masywną budowlą.

Słychać szczęk mieczy wojów, którzy między namiotami trenują przed bitwą.

Po rzece pływają łodzie bogato zdobione. Czasem są pełne drastycznie pomarańczowych kamizelek. 🙂

Przyjeżdżamy tam dwa razy przed festiwalem i w jeden dzień podczas festiwalu.
Wokół jest pełno kramów i ciągle pojawiają się nowe. Ale część to nie tylko kramy. Przy nich wciąż wre praca, można zobaczyć jak powstają przedmioty, które można obok kupić. Panie często są zajęte szyciem, haftowaniem, tkaniem, przędzeniem, przyrządzaniem posiłków. Można oczywiście kupić podpłomyki. 🙂
Wypatrzyłam także miejsce, gdzie robią tatuaże. Marzy mi się taki niewielki, delikatny kwiat… :)))
Tym razem polowałam na jakąś panią, która przędzie. Ale na wrzecionie. Po kilku próbach wreszcie taką znalazłam. I ku mojej ogromnej radości pani sama spytała, czy chcę spróbować. No pewno, że chciałam! Tjaaa… Jak to wszystko prosto wyglądało… Pani wychodziła elegancka nitka, mnie – kosmaty, koci ogon… Wełna jest milusia, mięciusia, do miziania. Ale podczas przędzenia trzeba się z nią nieco naszarpać. 🙂 Mam wełnę, mam wrzeciono z glinianym przęślikiem, będę się uczyć. Gdy powiedziałam pani o czym marzę, to nieźle się ubawiła… Ale może chociaż nauczę się prząść?

Wiem, że są warsztaty, gdzie można się nauczyć obróbki wełny od samego początku, przez przygotowanie jej do przędzenia, przędzenie, farbowanie, do tkania. Tylko to niestety dla „samych swoich”, nie dla turystów. Szkoda.
Kupiłam sobie także gotową wełnę na krajkę, bo okazało się, że nawet mnie na nią stać. 🙂 Mam adres, to pewno dokupię. I może tej do przędzenia też.
Oj. Widzę, że wpis zrobił się jakiś duży. Pora na przerwę. 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Grażyna

8 uwag do wpisu “W Wolinie cz. 1

 1. Masz oryginalnego wolińskiego „bzika”, i ciekawie o tym opowiadasz.
  Z poprzedniego wpisu zaczerpnęłam trochę morskiej bryzy, bo już trudno wytrzymać w tym upale.

  Polubienie

  • W Wolinie jestem chyba zakochana, to miejsce mnie urzekło. Ale wiem, że na innych podobnie działa. Do tego niezwykła atmosfera podczas festiwalu… :))) Plus fascynacja epoką, która zaczęła się już dawno, jeszcze w czasach szkolnych. Ludzie, którzy tam przyjeżdżają.
   Byłam na różnych festiwalach, ale tam jest coś niezwykłego… Trudno to opisać, bo to bardzo osobiste odczucia. 🙂
   Morze z tą bryzą bardzo by się tu przydało. 🙂

   Polubienie

 2. Piękny świat odkrywasz nam Grażko. Przeszły i tajemniczy. Tak, dawniej żyło się prościej, wolniej i spokojniej – chyba za tym tęsknimy.

  Polubienie

  • No właśnie z Wolinem to nie jest tak prosto… 🙂 Podczas festiwalu jest tam wspaniale, ale gdy jest tam pusto – też jest magicznie.
   Serdeczności 🙂

   Polubienie

 3. Zawsze chciałam mieć (tzn właśnie teraz to stwierdzam, ale to szczegół oraz paradoks czasu zaprzeszle teraźniejszego ze skutkiem natychmiastowym) że otóż chciałabym mieć: kościany grzebyczek, niedociosaną palisadę w ramach ogrodzenia, metalową czapkę oraz palenisko na środku salonu 😉

  Dlaczego ja się dopiero teraz dowiaduję o jakimś tym takim festiwalu? Skandal!

  Polubienie

  • Ja się dowiedziałam 2 lata temu.:) A w ubiegłym roku w Wolinie był już XX festiwal… Zaczęłam od Ogrodzieńca. Potem był Wolin i Biskupin. Tylko w Biskupinie jest najwięcej ludzi, ale za to trwa tydzień. 🙂 Marzę jeszcze o Trzcinicy.
   Sporo jest tych festiwali. Trzeba sobie jakiś znaleźć. Jak ma się możliwości – to blisko (bo inaczej to trzeba jakiś nocleg skombinować). Ja akurat nie mam. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s