Weekend w Biskupinie cz. 1

Ciekawy zestaw mi wyszedł w tytule. :))) Jak mówią moje dzieci: „Udało się!” Cudem niemalże. 🙂 Dzieci zdrowe, udało się zarezerwować nocleg i spędziliśmy weekend w Biskupinie. Bogaty we wrażenia, przeżycia i… smaki. 🙂 Obejrzeliśmy występy naszych ulubionych zespołów. Załapałam się nawet na fragment koncertu tego, za którym nie przepadam, ale zależało mi na odpowiednim miejscu, czyli żeby mieć ewentualne słońce za plecami i móc spokojnie oglądać wyczyny wojów. 🙂 W takich sytuacjach lekkie zachmurzenie jest zawsze mile widziane. A żeby obejrzeć pokazy walk, to ja mogę wiele znieść i poświęcić… Gdyby te festyny i festiwale były częściej, to można by było to już określić jako „uzależnienie”. :)))
Udało nam się wstać dość wcześnie, licząc się z długą drogą. Mielibyśmy lepszy czas, ale trafiliśmy na przebudowę drogi… Przy czwartych światłach zdecydowaliśmy, że będziemy wracać inną trasą…
Po wnerwiającym wstępie wydaliśmy nieco pieniędzy na przejazd autostradą. Uch. Też nie fajnie, ale przynajmniej się porządnie jechało.
Na miejscu udało nam się upchnąć na odpowiednim parkingu. I pognaliśmy do kasy. Kurczę… TŁUMY! No tak, to jest wadą Biskupina, że tam jest taka masa ludzi. No dla nich nie… 🙂 I wycieczki. Byliśmy w ostatnich dniach festynu, a jednak ludzi było mnóstwo. W niedzielę to nawet pojawiający się chwilami deszcz nie przeszkadzał. Straszne! Co prawda my też zaliczamy się do tego tłumu, niestety…
Oczywiście i tak byliśmy dość późno. Jedyna nadzieja w tym, że godziny występów nie są tak rygorystycznie przestrzegane i czasem jest jakiś poślizg. W ten sposób załapaliśmy się na koniec koncertu czeskiego zespołu Řemdih. To ulubiony zespół męża. Mieliśmy okazję już wcześniej ich podziwiać i oczywiście mamy płytę. Piękna muzyka i śpiew, nawet można było coś zrozumieć. 🙂 Mają ciekawe stroje. 🙂

Jednym z mankamentów ustawienia sceny jest to, że jest ona obok placu boju. Kiedy kończy się koncert i pojawia się komentator, to czasem jeszcze trwa jakiś utwór, a już wchodzą wojowie. I wtedy widownia jak na komendę odwraca się tyłem do zespołu i zajmuje nową atrakcją. Wychodzi to niezbyt grzecznie… Do tego Jego Wysokość Komentator urzęduje na scenie, za plecami widzów, patrzy na nas z góry i też to tak jakoś dziwnie wychodzi. No i tu są dzielni wojowie, a ten z tyłu na scenie ma akurat przepiękny strój i też bym chciała zrobić zdjęcie…
Zauważyłam, że w tym roku nastąpiła zmiana układu ławek i barier. Przedtem ludzie stali przy barierze, a ławki były niedostępne, bo w środku, już na placu boju. Komentator wtedy szwendał się przy walczących. Teraz ławki przesunięto na zewnątrz. Część widzów sobie siedzi, część stoi, jest lepsza widoczność, a komentator jest tylko na scenie. Gdyby jeszcze rozsunęli w czasie bitwę i koncert, to byłoby lepiej.
A bitwa – to oczywiście najciekawszy (i mój ulubiony) punkt programu. 🙂 Właściwie składa się z trzech części: bitwy ogólnej, kręgu honoru i kręgu zdrady. Przy bitwie ogólnej jest odtwarzana obrona Biskupina przed atakiem wojsk czeskiego księcia Brzetysława. Tuż po koncercie sympatycznego zespołu Řemdih hasło: „Bić Czechów!” brzmi, hmm… dwuznacznie… 🙂
Bitwa ma klasyczny przebieg z wymianą „uprzejmości” w celu wkurzenia i obrażenia przeciwnika, z walką wstępną i właściwą. Może mój opis nie jest fachowy, ale ja jestem tylko turystką i proszę się nie czepiać. :))) Zresztą odtwórcy i tak nie czytają mojego bloga, to nikt nie powinien mieć jakiś „ale”. 🙂

Trup ściele się gęsto.

I przyjmuje czasem ciekawe pozy. :)))

Tu akurat leżał w słońcu i bardzo błyszczał. 🙂

Po bitwie część wojów brała udział w kręgach. Krąg honoru to pojedynki indywidualne, dopóki nie zostanie jeden wojownik. Tutaj można wykazać się kunsztem i walecznością. Walka jest uczciwa i wręcz elegancka.
Krąg zdrady – to, jak nazwa wskazuje, walka, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Nie ma zawiązywania sojuszy, walczący muszą wykazać się sprytem i wielką czujnością. Ciosy mogą paść z każdej strony, uderzenie w plecy nie jest rzadkością. Walka jest dynamiczna i widowiskowa. Najczęściej ostatni dwaj wojowie umawiają się, jak ciekawie i dowcipnie ją zakończyć, i padają obaj jednocześnie, ku uciesze widzów.
Tak patrzę sobie na zdjęcia, na opisy i znowu mi wyszły dłużyzny. Żeby Was tak nie męczyć, to podzielę wpis. Będzie krótszy. Ale będzie ich kilka cha, cha, cha! Wiem, złośliwa jestem. :)))

Pozdrawiam serdecznie 🙂
Grażyna

14 uwag do wpisu “Weekend w Biskupinie cz. 1

 1. Jak to cudnie gdy ma się hobby, pasję, bzika – a jeszcze jak Rodzinka to popiera to szczęście doskonałe. Przepłoszy wszelką chandrę i melancholiję, da kopa i wykopie na słoneczną stronę życia.
  Katuj nas miła i męcz bo my to uwielbiamy. Nie musimy się wybierać w dalekie podróże, tylko siedząc wygodnie w fotelu i sącząc nalewkę poznajemy klimaty prastarych rytuałów.

  Polubienie

  • Rodzince też się podobało. 🙂
   Następne części są „w pisaniu”. 🙂 Dla mnie już skończył się sezon, to miło będzie jeszcze trochę powspominać. Następna tego typu impreza, jak wszystko będzie dobrze, to dopiero Ogrodzieniec, pod koniec maja.

   Polubienie

 2. Podziwiam Twoje zamiłowanie do tej epoki. Może się też wybiorę do Ogrodzieńca mam blisko, chociaż…. takie imprezy to nie moja bajka.
  Takiemu „poległemu” wojakowi to chyba fajnie było, odpoczywał sobie.

  Polubienie

  • Może klimat nie ten, ale jaką piękną biżuterię mają na kramach… :)))
   Mógł sobie odpocząć. Pod warunkiem, że padł dość daleko i nikt go nie nadepnął… 🙂 Oni w zapale bitewnym nie patrzą tak uważnie dookoła i czasem robi się takie kłębowisko walczących i „poległych”. 🙂

   Polubienie

  • Ilość ludzi koszmarna. A w tym jest postrach turystów indywidualnych, czyli grupy. Głównie dziecięce, ale wycieczki dorosłych też nie są lepsze…:)
   Ciekawe, czy któryś z odtwórców to czytał. 🙂
   Zaraz się udam z rewizytą. 🙂
   Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 3. Te siermiężne czasy to też nie moja bajka ale cieszę się, że wyjazd Wam się udał. I zapomnij, że istnieje jesienny spleen, przecież tyle rzeczy nas może ucieszyć – nawet o tej porze roku.
  Buziaki dla wszystkich !

  Polubienie

  • Pora ma swoją urodę i plusy. 🙂 Ale sezon się skończył i następna impreza dopiero pod koniec maja. Na tęsknotę znalazłam sobie trudniejszą krajkę. 🙂
   Buziaki od wszystkich 🙂

   Polubienie

 4. Uzaleznienie już jest widoczne gołym okiem i nie wydaje mi się, by ono było jakie wstydliwe…:) Przedbitewne podjudzanie się od zawsze miało dwa cele: podnieść morale własnych wojowników, zaś przeciwnika doprowadzić do wściekłości, w której być może nie będzie się kontrolował i zacznie popełniać błędy…:)
  Kłaniam nisko:)

  Polubienie

  • Z tego uzależnienia nie mam zamiaru się leczyć. :)))
   Myślę, że to podjudzanie nie jest do końca takie, jak wojowie by chcieli, bo jednak muszą się nieco kontrolować, że względu na widownię… :)))
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s