Wolin 2016, cz. 3

No to idziemy dalej. Teraz w stronę rzeki, na której łagodnie kołyszą się łodzie. Łodzie mają paszcze. Różne paszcze. Ja widziałam trzy łodzie: „Wolin”, „Orzeł Jumne” i eee… no nie wiem.:) Nazwa jest, jakby ktoś chciał.:) A zdjęcia zrobiłam dwóm, tylko nie wiem dlaczego.

Wracamy między kramy. Podobał mi się ten stojak na broń. Przynajmniej tak to wygląda.:)

Pojawiła się śliczna sówka, która „zarabiała” na swój pokarm. Pani rękawicę z sówką zakładała jakiemuś dziecku na rękę, rodzic robił zdjęcia, a obok stała skrzyneczka-skarbonka, do której się wrzucało datki na sowią paszę.:)

Właściciel tego kramu akurat się odsunął, bo ktoś do niego przyszedł, to sobie zrobiłam zdjęcia.:)

O ile dobrze pamiętam, to ów właściciel jest twórcą moich ślicznych kolczyków.:)
Ogólnie, jak się patrzy na kramy, to tam wre robota. Wiele rzeczy przygotowują między festiwalami, ale też sporo przedmiotów powstaje na miejscu. Można wtedy kupić taki jeszcze ciepły garnek. Dosłownie.:) Na oczach turystów powstają naczynia, biżuteria, stroje, broń, zabawki, sprzęty, instrumenty. No i podpłomyki, ciasteczka, naleśniki, wędliny i inne takie.:) Osoby przy kramach rzadko siedzą bezczynnie. No chyba że akurat skończyły pracę, albo się posilają, bądź ktoś znajomy przyszedł. Albo namolny turysta coś chce.:))) Tak jakby się zaglądało do ula.:)

Żerca wykorzystuje chwilę spokoju, ale już nadciąga grupa „pytonów”. Jak odchodziłam, to ktoś już go dopadł.:)

Łażąc tu i ówdzie, nagle usłyszałam za sobą radosne: „Cześć Chrobry!” Aaa! Natychmiast się odwróciłam. No kto mógł się tak bezceremonialnie zwrócić do naszego władcy? No pan Reżyser, czyli Zdzisław Cozac do Tomasza Ziemińskiego, który grał rolę Bolesława Chrobrego w serii filmów „Tajemnice początków Polski”.:)))

My tu gadu gadu, a tu zbliża się godzina wielkiej bitwy. Na placu, który wcześniej był parkingiem, coś już zaczyna się dziać. Tu i ówdzie kręcą się wojowie. Zbierają się sędziowie pilnujący przebiegu bitwy i jednocześnie dbający o bezpieczeństwo walczących i turystów. Powoli na plac zaczynają wchodzić kolejne drużyny. Pan reżyser skwapliwie wykorzystuje okazję i plącze się wojom pod nogami. Dosyć dosłownie.:) Panowie zajmują miejsca przy bębnie. Według mojego określenia: „będą robić nastrój”.:))) Żercy wprowadzają konia – będą wróżby przed bitwą. Wojowie jeszcze zakładają rękawice, hełmy, poprawiają zbroje. Zaczyna się tworzyć ta specyficzna atmosfera bitwy…

Wojowie się przygotowują, napięcie rośnie, a ja muszę wybrać kolejne zdjęcia do 4 i już ostatniej tegorocznej części spaceru po wolińskim skansenie.:)

Pozdrawiam serdecznie:)
Grażyna

12 uwag do wpisu “Wolin 2016, cz. 3

 1. Widać że dbają o atmosferę i autentyczność. Nie widziałam na Twoich zdjęciach badziewia, które było na Rękawce.
  Pole bitwy trochę mokre się wydaje. Mam nadzieję, że nie przeszkodziło to dzielnym wojom.

  Polubienie

  • Dbają. Na teren skansenu kolorowe badziewie nie ma wstępu. Specjalna komisja sprawdza jakość oferowanych produktów. Co prawda nie da się uniknąć wtrętów współczesnych, ale ogólny efekt jest świetny i atmosfera jest naprawdę wspaniała i epokowa.:)
   Trochę mokre – to delikatne określenie.:) To teren nad rzeką zawsze lekko wilgotny. Deszcz zrobił swoje. Wojowie mieli pod nogami błoto i malownicze kałuże. Ale to nie ostudziło bitewnego zapału i tłukli się dzielnie.:)

   Polubienie

 2. A ja się dziwię jak wytrzymują latem w tych pikowanych, skórzanych, futrzanych ubraniach. I jeszcze w tym walczą. Bo ogólnie upalnie a po deszczu to i parno i duszno. Ale chłopy na schwał, i w ubraniach i topless.
  Jakbym tam była, tak barwnie opisujesz i fotografujesz Grażko. Pozdrawiam.

  Polubienie

 3. No dobrze. A mogłabyś przypomnieć, bo jakoś mi umkneło kiedy właściwie to wszystko sie odbywa? No i czy jest tam gdzie przenocować?
  Buziaki od nas dla Was

  Polubienie

  • W tym roku festiwal odbywał się w dniach 5-7.08.
   Co do noclegu to się nie orientuję. My planujemy wyjazd nad morze blisko Wolina i tak, żeby festiwal był w ostatnie dni naszego pobytu. Na przykład w tym roku byliśmy w Dziwnówku od 29.07 do soboty 6.08. Tak na zasadzie 2 w 1.:)
   W tygodniu (cały tydzień) poprzedzającym festiwal odbywają się warsztaty archeologiczne, wtedy jest mniej turystów i spokojnie można sobie wszystko obejrzeć. Z Dziwnówka mieliśmy blisko, to sobie robiliśmy wycieczki do Wolina.:)
   Serdeczności:)

   Polubienie

 4. Był czas, kiedy nawet zacząłem się rozglądać za jakimś rynsztunkiem, ale na kowalskie rzemiosło i inne rękodzieło zabrakło czasu, a na kupno i tak mało kogo stać! A później to już wiek zaczął swoje robić i teraz w jednym ręku staw łokciowy szwankuje, a w drugim barkowy – do tego kolano na „słowo honoru” – trudno, niech sobie młodzi poczynają w imię Boże!
  Ale topór w garści ciągle dobrze leży i w razie gdyby, to może by i łokieć wytrzymał? 😀 😀 😀

  Polubienie

  • Bo wiesz, jak chłopa ubrać w zbroję, wpuścić na pole bitwy do innych, to mu się „coś robi” i wtedy nie gra roli ani wiek, ani łokcie itp. tylko rzuca się do boju jak lew.:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s