Wolin 2016, cz. 4 – ostatnia

Zatem powoli kończy się nasz spacer po Wolinie. Zaczyna się bitwa. Jeden z wojów chwilowo odłożył broń. Pięknie zdobioną, to musiałam zrobić zdjęcie.:)

Zaczyna się ruch na polu bitwy. Ostatnie ustalenia.

Słychać okrzyki, wojska ruszają, zaczyna się bój. Szczęk mieczy, łomot toporów o tarcze, krzyki dowódców, wrzask bojowy ruszających zastępów, jęki rannych, rzężenie konających… Ups! Trochę mnie poniosło.:))) Dodatkowo słychać mlask błota, kiedy któryś z wojów z wdziękiem chlapnie w kałużę.:) To niestety teren nad rzeką, nieco podmokły z natury, a przed festiwalem padał deszcz. Zresztą widać, jak jest mokro. Dobrze, że akurat nie padało. Przynajmniej w piątek.:) Ja tu gadam, a tam bitwa wre! Eee… śmierć zbiera swe żniwo…

Nie wiem, czy to tylko na moim ekranie widać, taki dziwny efekt: tam gdzie stanice (te szpikulce z proporcami) są na tle nieba, to wokół nich są jaśniejsze miejsca. No to pierwszą potyczkę mamy za sobą. „Zwłoki” mozolnie wydłubują się z błota. Natychmiast na pole bitwy wbiegają niewiasty z naczyniami z wodą. Nie ma wprawdzie upału, ale walka w pełnym rynsztunku to ogromny wysiłek, grożący nawet odwodnieniem organizmu.

Lubię moment, kiedy widzowie, którzy oglądają bitwę po raz pierwszy, orientują się, że walka jest na serio. Nie jest reżyserowana i nie ma zamierzonych efektów specjalnych. I nie używa się farby… Bo często nie wierzą i myślą, że to jest jak w teatrze. Tuż obok mnie jeden z wojów zdjął hełm i okazało się, że ma pół twarzy zalane krwią. Kilku widzom widowiskowo opadła szczęka… Ochroniarz zwrócił mu na to uwagę i przez chwilę chyba chciał go odprowadzić do służb medycznych (karetka zawsze jest obok pola bitwy), ale woj zdecydował, że pójdzie sam. Adrenalina robi swoje, efekty kontuzji odczuwa się dopiero później. Myślę, że to nie było groźne. Głowa pod hełmem chroniona jest specjalną, pikowaną czapką. Prawdopodobnie uderzenie trafiło w sam brzeg hełmu lub tuż obok, stąd rana. Być może to łuk brwiowy, a to jest z reguły obfite krwawienie.
Ponieważ zrobiło się późno, to zrezygnowaliśmy z oglądania dalszej części bitwy. Poszliśmy w stronę bramy. Ostatni spacer… Czekając na telefon od męża, że już przyjechał po nas, usiadłam obok mojej ulubionej chaty. I jeszcze obfotografowałam ją ze wszystkich stron. Łącznie z dachem ze smokiem i ogródkiem pełnym lnu. Motyw z drzwi, ten z paszczami, mam zamiar wykorzystać do haftu.

Dzwoni telefon, mąż mówi, gdzie zaparkował. Idziemy. Jeszcze ostatnie spojrzenie. Wchodzimy na most. Robię zdjęcia. Ale jak zwykle z trudem, bo ekran się robi jakiś taki zamazany… Mam nadzieję, że jeszcze tu kiedyś przyjadę… Wolin, ukochany Wolin…

Pozdrawiam serdecznie:)
Grażyna

20 uwag do wpisu “Wolin 2016, cz. 4 – ostatnia

 1. Czy oni się umawiaja wcześniej, kto ma polec w bitwie, cz sa tam jakieś reguły?
  Jestem jak ci, co pierwszy raz, ciągle mi przeszkadza to: na niby.
  Przyznaję, impreza widowiskowa, a wzór do haftu ładny.

  Polubienie

 2. Cykl (jak zwykle) wspaniały i zaczynam się zastanawiać, czy nie wartałoby wygospodarować kawałka grządki w tym ogródku i pogrupowawszy wszystkich (nie tylko tegorocznych) o Wolinie notek (podobnie jak może i o Biskupinie ?) nie powiązać ich w cykl widoczny każdemu przybyszowi na paginie głównej, by daleko szukać nie musiał?
  Owi siedzący, to jak domniemuję, „ranni” i „zabici”, którzy nie wytrwali w roli i usiedli, by prospektu mieć lepszego…:) Choć dzięki temu wygląda to tak trochę jakby jedni ciężko walczyli, a drudzy kibicowali:)
  Kłaniam nisko:)

  Polubienie

  • Nie wiem czy jest taka możliwość, muszę się rozejrzeć.
   Ci na glebie to faktycznie „ranni” i „zabici”. Na szczęście mieli tarcze, bo czasem ci walczący w nich wpadali.:)
   No muszą być tzw. straty w ludziach, żeby były jakieś skutki bitwy i było wiadomo, kto zwyciężył.:)
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

  • No właśnie. A czas najwyższy, bo sezon ma się ku końcowi i wkrótce wojowie zapadną w sen zimowy i do wiosny będzie cicho i spokojnie.:)))
   Grotowski jest the best.:)))
   Zerknij na Grodzisko Żmijowiska – może tam się coś znajdzie?:)))

   Polubienie

 3. Muszę przyznać, że poważnie rozważam eskapadę na Wolin jak tylko Księciunio odrośnie trochę od ziemi…;o)
  Możesz mnie uznać za „ofiarę” Twoich wpisów…;o)

  Polubienie

  • To miło.:))) Rozważaj, rozważaj – naprawdę warto. Chociażby żeby docenić pracę tych wspaniałych ludzi, którzy pokazują nam, że nasza historia jest bardzo ciekawa.
   Hmm… jakoś mi to dydaktycznie wyszło…:)))

   Polubienie

  • Bitwy są wspaniałe, pojedynki indywidualne także.:) Ale wiesz, że mój gust jest… specyficzny.:)
   Z poważniejszych urazów ja widziałam akurat dwa. Ten o którym pisałam i drugi o chyba złamanie obojczyka.
   Ta broń nie jest może ostra, ale to ciężki kawał metalu i rąbnięcie nim może mieć poważne skutki. Ale szczegółów nie znam.:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s