XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie – cz. 2

Tak. Mieszka I nie mogło zabraknąć.:) Oczywiście wiadomo, że o chrzcie naszego pierwszego Władcy niewiele wiadomo.:) Nie ma pewności ani gdzie się odbył, ani dokładnie kiedy i kto go udzielił. Toteż podobne inscenizacje związane z obchodem tej rocznicy należy traktować nieco jako symbol zmian, jakie wtedy się dokonały. I hołdu dla wspaniałego Władcy.:)
Co do zadymionych zdjęć… No cóż, nie miałam za wiele możliwości. Tam się wszędzie dymiło.:))) Z chat, z ognisk, a w dodatku obok sceny było stanowisko… kata, który na ognisku rozgrzewał swoje… narzędzia pracy.:))) Toteż czasem wyszło ładnie, czasem nie bardzo. Scena była przeważnie pod słońce, co nieco utrudniało robienie zdjęć. Gdybym stanęła z drugiej strony – byłabym za daleko. Cóż, nie chodzi tylko o zdjęcia. Utrudnione było też patrzenie. Nie miałam okularów przeciwsłonecznych i na dłuższą metę było to nieco męczące.
Większość pokazów, inscenizacja i koncerty, odbywały się na jednej scenie. Stąd też za Mieszkiem I był napis Archeo-Fashion Week.:)))

W sumie nawet nie wyszło tak źle, bo przecież Książę był w stroju z epoki i to też pasowało.
Archeo-Fashion Week w Biskupinie. Tematem przewodnim tegorocznego festynu była moda. Oczywiście to pojęcie współczesne i zapewne nikt w epoce kamienia nie zastanawiał się czy krój jego skórzanej tuniki jest akurat trendy.:)))
Zorganizowane były fantastyczne pokazy mody. Była scena z wybiegiem. Modelki i modele z gracją i humorem prezentowali stroje z przeróżnych epok. Prowadzący dowcipnie zalewał nas potokiem wiedzy. Nie sposób było zapamiętać wszystkiego. Wymienię parę pokazów:
1. „Krótka historia żupana i jego pana” – to było prowadzone przez zespół Belriguardo. Właściwie był to spektakl taneczno-teatralny. Ja załapałam się na koniec jednego pokazu i przepięknego poloneza.

2. Pokaz mody wczesnośredniowiecznej, czyli to, co lubię najbardziej, ale też się pogubiłam.:))) To znaczy nie wszystko zapamiętałam.:))) Bo pokazywane były stroje różnych grup, plemion. W tym przypadku z jednego okresu czasu, ale z różnych terytoriów (Skandynawia, Ruś, dzisiejsze Węgry i inne). Ten i kolejne pokazy, to dzieło pracowników muzeum archeologicznego.

3. Pokaz mody pradziejowej od epoki kamienia do wczesnej epoki żelaza. No i tu właśnie jest podróż w czasie. Duże brawa zebrała urocza modelka z wielce smakowitym naszyjnikiem.:))) Tak, to orzechy laskowe.:))) Sympatię publiczności zyskał także model prezentujący rekonstrukcję skórzanego, kosmatego stroju słynnego Człowieka Lodu (Ötzi/Oetzi). Trochę informacji znalazłam tutaj http://survival.strefa.pl/oetzi.htm

4. Pokaz mody śródziemnomorskiej. O, to też mi się podobało. Starożytny Egipt też lubię.:))) Prowadzący, opisując modę minojską, wydawał się lekko rozczarowany.:))) W oryginale bowiem ta suknia miała na górze… tylko szelki. A jeśli już był tam jakiś materiał, to delikatny i przezroczysty. Nie taki jak ten beżowy u modelki.:))) Jeśli ktoś ktoś lubi kryminały, to polecam ten: Joe Alex „Zmącony spokój Pani Labiryntu”. Tam pojawia się figurka bogini w takim stroju.:)))

Oczywiście wśród tłumu można było znaleźć ludzi w najrozmaitszych strojach. Różne epoki, kraje, kultury. Kolorowe cuda, piękna biżuteria, fryzury. Turyści też ulegali modzie…:)))

Kramy też pełne tkanin, strojów. Pokazy przędzenia, tkania, farbowania, garbowania skóry. Ręcznie tkany jedwab, stemplowany.

Do tego w budynku muzeum była okazjonalna wystawa. Rewelacyjna! Miesiące mrówczej pracy, świetne rekonstrukcje strojów i biżuterii.

Tkaniny zawsze mnie pociągały, a odkąd spróbowałam pracy na warsztacie i przędzenia, zrozumiałam, jak wiele wysiłku wymagało powstanie prostej nawet sukni. Bo stroje były wykonane ręcznie. Rekonstrukcja polega właśnie na, w miarę dokładnym, odtworzeniu wszystkich etapów powstawania danego stroju. Czyli wełnę najpierw trzeba przygotować, uprząść. Potem pofarbować. Albo farbuje się dopiero gotową tkaninę. Potem z przędzy trzeba utkać płótno. Skroić, zeszyć, ozdobić. Dodać tkaną ręcznie krajkę, biżuterię. Tę wykonują rzemieślnicy także według dawnych przepisów, odtwarzając wzory ze znalezisk archeologicznych. Ale efekt wart jest tego.:)
Do tego w jednej z chat było mnóstwo strojów i ozdób, dla każdego i turyści chętnie przebierali się i wychodzili przed chatę, pozując do zdjęć. Oczywiście najwięcej było dzieci.:)))

Biżuteria. O tak! To niewątpliwie też lubię.:))) Zwłaszcza kolczyki.:))) Oczywiście nie mogłam przy tej okazji pominąć jednego z Mistrzów, pana Grzegorza Pilarczyka. Z jego pracowni wychodzą prawdziwe cudeńka. Jemu akurat udało mi się zrobić zdjęcie.:) W tej grupie to ten pan, który stoi z przodu, w ciemnym ubraniu.

Na koniec pokazów na scenie pojawił się sam dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesław Zajączkowski.

No to zaszalałam, strasznie mi to długie wyszło.:) Ale, niestety, dorwałam się do mojego ulubionego tematu.:))) Będzie jeszcze trzecia część. Ale to już taki spokojny, relaksacyjny spacerek po rezerwacie, urozmaicony wycieczką statkiem spacerowym po jeziorze.:)

Pozdrawiam serdecznie:)
Grażyna

6 uwag do wpisu “XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie – cz. 2

 1. Podoba mi się biżuteria wzorowana na starej. Przywiozłam sobie kiedyś z Bułgarii taką bransoletkę, nosiłam ja, potem córka i gdzieś zginęła.
  Lubię oglądać stroje z dawnych epok, ale jak pomyślę o samodziałowej tkaninie to natychmiast mam gęśią skórkę, okropnie mnie gryzie nawet cienka wełna i zastanawiam się jak średniowieczne modnisie wytrzymywały lato w tylu warstwach odzieży.
  Alexa kryminały uwielbiam.

  Polubienie

  • Jak były przyzwyczajone od dziecka, to dawały radę.:) Ale był też len, wcześniej skóry. Cóż, nosili to, co mieli.
   A biżuteria była rewelacyjna.
   No proszę, nie myślałam, że znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział o jakich kryminałach piszę.:)))

   Polubienie

  • Egipskie i greckie też ładne były.:)))
   Muszę przyznać, że modele (i modelki) świetnie sobie radzili i wiedzieli, jak wywołać brawa publiczności.:)
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

 2. Okulary też były starożytne i średniowieczne? 😀 😀 😀
  Ta szatka z ramiączkami rzeczywiście taka mało udatna z tym wypełnieniem! 🙂
  Ale niektóre ujęcia wprost jak z dawnych rysunków i płaskorzeźb! Bardzo udana relacja!!! 🙂

  Polubienie

  • Pewno o to Wam chodzi (bo Wachmistrz też to wytknął), żeby biedne modelki nie widziały za dobrze i z wdziękiem spadały w ramiona publiczności…:)))
   Organizatorzy jednak nie zdecydowali się tutaj na zachowanie stylu oryginału.:)))

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s