Warsztaty tkackie – część 1

Teraz przechodzimy do celu mojej wyprawy do Biskupina, czyli do warsztatów tkackich. W tym roku trwały tylko trzy dni, toteż były bardzo intensywne.:))) Już w czwartek, podczas powitalnego spaceru dostrzegłam przygotowania do zajęć. Oparte o ścianę chaty stały dwa nowiutkie, eleganckie warsztaty pionowe.:)

W wiosce wczesnopiastowskiej, przy jednej z chat był warsztat z zaczętą tkaniną. O, tu już był bardzo wysoki poziom. Taki splot to na razie w sferze marzeń, ale wygląda prześlicznie.:)

W chacie też wszystko przygotowane, pełno przykładów różnych technik tkackich. Po prawej stronie wygodne stojaki, do których przywiązywaliśmy się, tkając krajki bardkowe.

Wisiała też rama tkacka. Oglądałam ją z pewną rezerwą, bowiem usiłowała spaść dokładnie na moją głowę…:)))

Na początek oczywiście powitanie, przedstawienie się, załatwienie formalności. Ponieważ mieliśmy nieco czasu, to poszliśmy obejrzeć film o Biskupinie. Przyznaję się, że pierwszy raz go widziałam.:))) A potem – do roboty.:))) Wpisy podzieliłam, bo osobno zajmę się tkaniem na warsztatach. Oprócz praktyki były oczywiście wykłady. O teorii tkactwa (materiały, narzędzia), o farbowaniu tkanin. Farbowanie to dodatkowa wycieczka do innej chaty. Tam na palenisku stało wielkie, gliniane naczynie, wypełnione kąpielą barwiącą – tutaj był jeszcze materiał roślinny. Tkaninę wkłada się do kąpieli dopiero po odcedzeniu ziół (albo owoców). Dodatkową niespodzianką były jeszcze ciepłe podpłomyki z pysznym dżemem jabłkowym.:))) Palenisko oczywiście na wydzielonym miejscu na podłodze chaty, dym wydostawał się przez specjalny otwór w dachu. Kąpiel barwiąca musi mieć odpowiednią temperaturę. Wiadomo, jak wygląda wełniany sweter włożony do zbyt gorącej wody…:))) Tu barwi się jedynie tkaniny i przędzę naturalne, czyli wełniane lub lniane.

Tutaj efekty barwienia tkanin wełnianych barwnikami roślinnymi, takimi jak: owoce czarnego bzu, pokrzywa, liście brzozy, trawa i inne. Nie, w cebuli się nie barwi, raczej nie była w tamtych czasach znana.:)

Pierwszymi zajęciami praktycznymi było przędzenie. Dostaliśmy przęśliki z wrzecionami. Najpierw wełna – trzeba było sobie materiał odpowiednio przygotować. No cóż, nie jest to moje ulubione zajęcie… W koszykach fajny kontrast: współczesna włóczka, której używaliśmy do tkania i właśnie wełna do przędzenia.:)

Dla mnie dużo przyjemniejszy i milej pachnący był len. Momentami nawet udawało mi się wyciągnąć dość cienką nitkę. Wrzeciono położyłam na torbie koleżanki, co nie było najlepszym pomysłem, ale trochę je widać.:) Dla osób, które to pierwszy raz widzą: wrzeciono, to ten patyk, na którym namotane jest moje dzieło, czyli nić lniana. Przęślik to to ciemne, gliniane kółko. Pomaga w obracaniu się wrzeciona i skręcaniu nici.

Po kręceniu wrzecionem, przyszła kolej na tkanie krajek. Najpierw na bardku, czyli najprostszym narzędziu. Do zdjęć pozowały mi koleżanki, ponieważ jednoczesne tkanie i robienie zdjęcia jest technicznie niemożliwe.:) Najpierw mozolne nawlekanie. Jedną nitkę przewleka się przez szczelinę między szczebelkami bardka, kolejną przez otwór w szczebelku. Tak na zmianę. Oddziela to nici osnowy i tworzy się przesmyk, przez który przekłada się nić wątku. Koleżanka tkała prosty wzór, wynikający z odpowiedniego ułożenia kolorów. Na krajce granatowej z żółtym wzorem (przyznaję się do autorstwa:)), są przykłady wzorów wyciąganych. Tworzy je się w trakcie tkania, układ nici jest nieco inny.

Po bardku przyszła kolej na moje ulubione tabliczki. Na zdjęciu są uszykowane zestawy tabliczek. Tutaj są z czterema otworami, przez które przewleka się nici. Przy tabliczkach już dobór kolorów i sposób nawleczenia często narzuca wzór. Powstaje on przez przekręcanie tabliczek i oczywiście przekładanie wątku. Ostateczny kształt wzoru uzyskuje się odpowiednim przekręcaniem tabliczek (do przodu lub do tyłu), a także przekładaniem ich, aby zmienić bieg nici. To trudno się opisuje. Najlepiej byłoby to pokazać.:))) Może znajdę jakiś filmik na You Tube, to wkleję link.:) Krajka fioletowo-niebiesko-granatowa (wykonanie moje) to właśnie efekt przekładania tabliczek, żeby zmienić kierunek biegu nici.

Widzę, że ta część i tak wyszła długa, mimo że ujęłam to bardzo skrótowo. To w następnej będzie już tkanie na warsztacie.:)

Pozdrawiam serdecznie:)
Grażyna

12 uwag do wpisu “Warsztaty tkackie – część 1

  • Oj tam, oj tam. Dawniej większość kobiet posiadała takie umiejętności. Teraz to zanikło, bo maszyny są, ale do tej pory spotyka się osoby, które np. przędą.:)
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

 1. No i po tym krótkim wstępie możemy wreszcie przejść do tematu…:)
  W technikę nie wchodzę, bo się na tem zwyczajnie nie znam, choć mnogość technik i możliwości z tego wynikłych powala, jednak największego na mnie wrażenia uczyniły owe barwy na płótnach barwnikami naturalnemi uzyskane… I zastanawiam się, czy aby w powszechnej świadomości owa białość lnu włościan dawniejszych dominująca i na każdym filmie „historycznym” widoczna, to nie trochę tak jak z tą rzekomą bielą domostw antycznego Rzymu i Grecji…
  Kłaniam nisko:)

  Polubienie

 2. Super sprawa, bardzo równomiernie barwione. Aż dziw że nie ma zaciekow i plam. Super! Pojechałabym z mężem ale on się tam zanudzi na śmierć.

  Polubienie

  • Też byłam pod wrażeniem.:) Zresztą oni tam wszystko wykonują starannie i dokładnie. Podziwiam ich cierpliwość, pracowitość i wiedzę.:)
   Może spróbujcie jechać w czasie festynu? Ty sobie pobuszujesz w chatach związanych z tkactwem, a oprócz tego dzieje się tam wówczas naprawdę wiele.:)))

   Polubienie

 3. To jest normalnie wyższa szkoła jazdy:-)
  Choć jestem osoba dziergającą i cierpliwą, to nie wiem, czy podołałabym tej technice tkackiej – pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  • Sądzę, że nie miałabyś z tym większych problemów.:))) A jeszcze pomyśl, jak uroczo by się prezentował u Ciebie taki warsztat tkacki.:)))
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s