Warsztaty tkackie – część 2

Myślałam, że wcześniej tę drugą część napiszę, ale to nie tak łatwo. Teraz dni upływają pod znakiem wieńca dożynkowego. Dożynki w tę niedzielę, więc napięcie rośnie.:))) Wieniec ostateczny kształt przybierze w piątek, po dodaniu elementów żywej zieleni.:) A potem będą nerwy i trzymanie kciuków, żeby nie padało. Bo za tydzień drugie dożynki (najpierw gminne, potem parafialne). W zeszłym roku padało, wszystko się poniszczyło i trzeba było wieniec robić od nowa. Miło by było, gdyby w tym roku dało się tego uniknąć…
Zatem wracam do warsztatów i tkanin.:)

Teraz pora na tkanie na warsztacie pionowym.

Postępy prac będę demonstrowała na przykładzie dzieła własnego i koleżanki. Pracowaliśmy w parach. Okazuje się, że czasem te dwie ręce, które człowiek ma, to zdecydowanie za mało.:))) Zaczynamy od przygotowania tzw. trzeciego brzegu tkaniny. Tkanina jest zawieszona, więc ten trzeci brzeg jest na górze. To nic innego jak krajka utkana na bardku. Tylko nić wątku wysnuwa się daleko poza krajkę, ponieważ tworzy się z niego osnowę tkaniny. Na zdjęciu krajka jest po lewej stronie. Wątek jest owijany na dodatkowym kijku, żeby zachować mniej więcej równą długość nić osnowy.

Po utkaniu odpowiedniej długości krajki, odcinamy nici osnowy od kijka. Następnie krajka przywiązywana jest (najczęściej dratwą) do drążka (nawój) i całość umieszcza się na zaczepach pionowej części warsztatu (staciwa). Osnowę dla wygody i ochrony przed nadmiernym poplątaniem zawiązałyśmy w węzeł.

Kolejnym etapem jest rozdzielenie osnowy na nici przednie i tylne, podzielenie na równe części i przywiązanie ciężarków z wypalonej gliny. To też część wymagająca sporej uwagi, bo nici powinny być jak najrówniej naprężone. Odbija się to potem podczas tkania.

Kiedy nici są już napięte i rozdzielone, trzeba to sobie w pewien sposób utrwalić. Najlepiej za pomocą dratwy. Na niciach plecie się łańcuszek, każda nić znajduje się w swoim oczku. Końce łańcuszka przywiązuje się do warsztatu. W ten sposób nici nie plączą się i są oddzielnie. Na zdjęciu powyżej są już łańcuszki, nisko, blisko ciężarków. Jak już mamy to uszykowane, to pora na przywiązanie jednej z części nici osnowy do półnicielnicy. Mówię tu cały czas o najprostszym splocie, gdzie używa się tylko jednej półnicielnicy.:) To trochę skomplikowane, bo wyciąga się nici z tylnej części osnowy i przywiązuje się do półnicielnicy, która jest z przodu całej tkaniny. To już ostatni etap przygotowań. Teraz trzeba tylko wziąć nić wątku i można tkać.:))) Na zdjęciu jest już początkowy fragment tkaniny.

Ja tkałam pierwsza. Robiłyśmy sobie małe motki wątku, jak mój się skończył, to rozdzieliłyśmy tkaninę i dalej tkała współtkaczka.:))) Do zaznaczenia miejsca podziału i żeby zostało dość nici osnowy na wykończenie mojego kawałka, użyłyśmy miecza tkackiego. To takie duże drewniane z rączką. Tym dobija się nić wątku. Jedno machnięcie i wątek siedzi tam, gdzie trzeba.:)))

Dalej już przeciąganie wątku i efekt końcowy naszej pracy.:) Ponieważ obie lubimy kolor niebieski, to wybranie kolorów wątku i osnowy nie stanowiło problemu.:)))

Obok odbywało się tkanie bardziej zaawansowane – splot ukośny. To już wyższa szkoła jazdy.:))) Ja tym razem jeszcze odpuściłam, żeby poćwiczyć przygotowanie do prostego splotu. Przy ukośnym jest nieco inaczej. Zaczyna się już oczywiście na pierwszym etapie – przy tkaniu krajki na trzeci brzeg. Potem podobnie, ale używane są cztery półnicielnice. No i samo tkanie to też nie takie proste, bo trzeba się nie pogubić w kolejności przekładania półnicielnic.:) Ale efekt jest piękny!

Tu nie opiszę już tak dokładnie, bo tylko podziwiałam efekty.:))) Może kiedyś sama się na to odważę. Ale z takim warsztatem mam kontakt tylko raz w roku. Zaczynam coraz bardziej się zastanawiać, czy sobie takiego nie zamówić. Fajnie by było coś samemu utkać… No zobaczymy. To już koniec tegorocznych warsztatów. Dostaliśmy na pożegnanie zestaw tabliczek.:))) Było bardzo sympatycznie, będzie co wspominać, aż żal było odjeżdżać. Ale cóż, trzeba… W dodatku ja wróciłam do domu w niedzielę, a w poniedziałek już jechaliśmy w góry. Toteż teraz będą wspomnienia z wakacji w Krościenku.:)))

Pozdrawiam serdecznie:)
Grażyna

25 uwag do wpisu “Warsztaty tkackie – część 2

 1. Rzecz z lekka skomplikowana, niemniej ciekawa. Chociażby w aspekcie efektywności i pytania ile metrów można utkać dziennie. Wydaje się, że wartość rynkowa tkanin była w dawnych czasach o wiele większa.
  Serdeczności od nas dla Was 🙂

  Polubienie

  • Owszem tkaniny były dawniej cenne i cenione. Wykorzystywane do końca. I nie było ich tak dużo, że pełna szafa i „nie mam co na siebie włożyć”.:))) No i nie niszczono ich tak częstym praniem…:)))
   Dawniej prawie każda kobieta musiała takowe umiejętności posiadać. Szło im to lepiej lub gorzej, ale musiały sobie radzić same. Tylko podziwiam, jak to robiły bez rozrysowania i opisania wzoru na kartce.:)))
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

 2. Mów do mnie jeszcze….zawsze mi się wydawałao, że takie tkanie jest mniej skomplikowane. Teraz już wiem..to nie dla mnie. Pięknie wygląda i z pewnością wymaga dużo uwagi i staranności, chyba byłaby ze mnie marna tkaczka.

  Polubienie

  • Jak dla mnie to bardzo wciągające i pasjonujące.:))) Oprócz praktyki oczywiście teoria. My na warsztatach poznajemy zaledwie cząstkę i to w skrócie. Podziwiam wiedzę i umiejętności tych, którzy z nami pracowali i nas uczyli. Podziwiam też te osoby, które dostaną jakiś fragment krajki z odkrycia archeologicznego i potrafią z tego odtworzyć wzór i go wykonać. To już zakrawa na magię.:)))

   Polubienie

  • Warsztat nie jest taki duży, dwa są na zdjęciu w poprzedniej części. Tutaj wydaje się wysoki, bo dla wygody został postawiony na ławce.
   Najbardziej żmudne jest przygotowanie do tkania, potem już szybko idzie.:)
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

 3. Tak jak podejrzewałam w I części, diabelnie to trudne i skomplikowane, nie dla mnie. Ale teraz oglądając taką krajkę, bieżnik czy kilimek docenię pracę i nie będę sarkała na cenę. Przyjemnego tkania!
  Czekam na dożynkowe cudeńka.

  Polubienie

  • Skomplikowane jest najbardziej w opisie, bo trudno to ująć w słowa. Ale jak się na to patrzy, a potem robi samemu, to już jest lepiej.:)))
   O wieńcu dopiero po niedzieli.:)))

   Polubienie

 4. Tak się tylko zastanawiam, co oprócz makatki można utkać.
  Domyślam się, że jest to bardzo fajne i relaksujące zajęcie jak się je opanuje.

  Polubienie

  • Możesz sobie utkać kawał płótna, a potem – co Ci fantazja dyktuje. Można np. zrobić sobie torebkę z paskiem z krajki i jeszcze wyhaftować.:)))
   Zajęcie bardzo przyjemne.:)

   Polubienie

 5. Fantastyczna sprawa! Chciałabym kiedyś wziąć udział w takich warsztatach, nauczyć się tkać :). Wydaje się trudne, ale skoro nauczyłam się dziergać na drutach i paru innych rzeczy… żeby tylko doba bała dłuższa 🙂

  Polubienie

  • To była III edycja warsztatów. Sądzę, że na tym się nie skończy i w przyszłym roku też będą.:) Koniec lipca – sierpień. Trzeba zaglądać na stronę Biskupina i czekać na informację (najczęściej jest mniej więcej miesiąc przed terminem warsztatów). I szybko się zgłosić, bo miejsc nie ma za wiele. Naprawdę jest świetnie.:)
   Pozdrawiam:)

   Polubienie

  • No cóż, mogę czasem umieścić zdjęcie jakiejś krajki, ale żeby tkać na warsztacie, to, niestety, trzeba go mieć.:)))
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

 6. Jak byłem mały, to pamiętam wielkie ramy warsztatu tkackiego. To był koniec lat sześćdziesiątych, z grubsza. Te ramy stały i jadły je korniki czy inne kołatki, a na strychu były takie różne małe ramki z drucianymi przegródkami, tak z metr szerokości i różne ta kie łódki z okuciami. Te druciki to przerdzewiały w końcu, a co się stało z „łódkami” to nie pamiętam, ale trochę się nimi bawiliśmy w piachu robiąc sobie pociągi. Jak już te drewniane części spróchniały całkiem, to poszły do palenia. Podejrzewam, że to były kompletne krosna do płótna lnianego, bo te druciane ramki to bardzo gęste były. Będę musiał zapytać kto w rodzinie tym się zajmował? 🙂

  Polubienie

 7. Ja pamiętam jak jeździłam do mojej babci, to babcia miała kołowrotek, na którym nitki przędła. Potem je na krośnie przerabiała i piękne kilimy na podłodze i ścianach miała. To były piękne czasy. I kiedyś tkaniny bardziej szanowano niż dzisiaj.
  No i widzisz Grażynko, każdy z nas ma jakiś talent.

  Serdeczności.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s