Wrześniowy weekend

Ponieważ na dworze aura wybitnie listopadowa, to pora na kolejne wspomnienia.:))) To już nie wakacje, bo wyjazd wrześniowy, ale też przyjemny. Chociaż po drodze i w samym Biskupinie natrafiliśmy na niezmiernie przykre widoki. Zaczęło się już przed Gnieznem. Pierwszy taki las, to był las miejski Gniezna. Przerażający i przykry widok połamanych i skłębionych drzew, krzewów. Obszar zniszczeń był ogromny. Gdy wyjechaliśmy za Gnieznem na S5, to ciągle mijaliśmy takie dramaty. Ogromna skala zniszczeń. Na tak długim odcinku wciąż mijaliśmy resztki lasów. Co prawda było tego coraz mniej i mieliśmy nadzieję, że to ominęło Biskupin… Niestety, nie ominęło… Obszar rezerwatu archeologicznego może nie jest zbyt wielki, ale poległo około 800 większych drzew, a wiele mniejszych i krzewów było niemiłosiernie skotłowanych. Wyobrażam sobie, co czuli pracownicy muzeum, kiedy okazało się, że nie mogą rano wejść na teren rezerwatu… My widzieliśmy już ślady, największe drzewa były pousuwane, drogi były już puste, ale to musiał być okropny widok… I lęk, co zastaną dalej, co z budynkami. Najlepiej chyba zniosły to chaty łużyckie, bo tam nie ma drzew, trochę im uskubało dach. Ale podobno najgorzej wyglądała zagroda Wisza, tam gdzie było najwięcej drzew. Po tym co widziałam wcześniej, nie miałam już siły tam pójść…

Otrząsnęliśmy się nieco po tych przykrościach i zaczęliśmy zwykły obchód. Oczywiście trzeba było posłuchać czeskiego zespołu Řemdih, który oboje z mężem lubimy.:) Potem, kolejny stały punkt programu, czy tańce irlandzkie w wykonaniu zespołu Comhlan.

Pogoda w sobotę nie była najładniejsza, nawet trochę zaczęło padać, ale przecież nie będziemy siedzieć bez sensu w zimnym pokoju.:))) Na kramy też trzeba było zajrzeć. Obejrzeć te w chatach łużyckich. U bursztyniarza kramu pilnował niezwykle groźny „brytan”…

Ale i tak udało mi się zrobić zdjęcie warsztatu do obróbki bursztynu, a pod specjalną lupą były bryłki, w których ukrywały się różne owady, kawałki roślin, szczątki jakiś zwierząt.

W chacie łużyckiej na kramie był cudnej urody miecz. Nie wiem, czy tylko jako ozdoba, czy do sprzedania. Ale o cenę nie ośmieliłam się spytać… Obok były różne formy do produkcji np. ostrzy do siekierek albo ozdób. Tu była forma kamienna, metalowa i gliniana – ta ostatnia do produkcji metodą traconego wosku. Forma kamienna – to ta do półksiężycowatej ozdoby. Nad nią jest gliniana. Na niej jest kształt ostrza z wosku, a obok już z metalu. Nad nimi, z prawej strony jest gotowe ostrze i forma metalowa.

Teraz małe wtrącenie nie z festynu. W niedzielę pojechaliśmy do kościoła w sąsiedniej Gąsawie. Ładny, stary drewniany kościół. Ale nieco zaskoczyła mnie… dekoracja ołtarza. Ksiądz widocznie zorientował się, że ludzie też mają dziwne miny, bo wytłumaczył, że poprzedniego dnia była msza dla koła łowieckiego czy jakiś myśliwych i leśników, no i stąd to przed ołtarzem. A wyglądało to hmmm… oryginalnie.:)

To wracamy na festyn.:))) Tematem tegorocznego festynu byli… bogowie wojny.:))) Oznaczało to zwiększony nacisk na uzbrojenie, wojsko, wojów i wszystko co się z wojną wiązało. W tym, oczywiście, wszelkie rytuały związane z bitwą. Na przykład ofiary składane aby uzyskać błogosławieństwo bogów i zwycięstwo. Domyślam się, że w tym właśnie celu pojawiła się ta figura. Podejrzewam, że to Trygław. Zresztą nic dziwnego, bo widziałam, że w tym roku prym wiodła drużyna, której wodzem był Igor Górewicz.:) Zresztą on był też autorem wystawy w muzeum. Tam były chyba głównie miecze. Niestety, wystawy nie udało nam się zobaczyć. Za mało czasu i za dużo ludzi…

Kolejnym elementem było wróżenie przy pomocy konia. Układano na ziemi dziewięć włóczni. Koń trzykrotnie przechodził nad nimi. Jeżeli za każdym razem potrącił którąś z włóczni, to wróżba była niekorzystna i najlepiej było odłożyć bitwę na lepszy czas, kiedy bogowie będą bardziej życzliwie patrzeć na nią. Na przykład w Arkonie, w dawnej świątyni Świętowita, był biały koń, natomiast koń Trygława był czarny. Zwierzęta te były otaczane opieką i chronione, jako święte.

No cóż, nie obyło się jednak bez wpadki. Koń, który odgrywał rolę zwierzęcia wróżebnego, pozwolił sobie na niezbyt godne zachowanie. Otóż przechodząc przed szeregiem czekających wojów, zadarł ogon i… starannie użyźnił pole bitwy. Wśród niewątpliwie rozbawionej publiczności rozlegały się jednak wyrazy współczucia, no bo oni przecież będą zaraz w… tym walczyć i padać. Trup się będzie słał, tam gdzie konik…

Tym razem nie tylko wojowie słowiańscy walczyli. Były też pokazy bitwy Rzymian z barbarzyńcami. Najpierw omówiono stroje i uzbrojenie jednych i drugich. Rzymianie zrobili to świetnie, ponieważ żołnierze ustawili się pojedynczo tuż przed widzami i gdy prowadzący opisywał daną część stroju lub uzbrojenia, panowie, z wdziękiem modeli na wybiegu, demonstrowali omawiany element. Potem Rzymianie pokazywali kilka formacji bojowych. I wreszcie, po opisaniu rytuałów przedbitewnych i złożeniu odpowiedniej ofiary, doszło do bitwy. Barbarzyńcy nie złożyli ofiary, bo oni składali ją z ludzi… Widocznie mieli za mały skład, czy co…:))) Jeśli chodzi o tę bitwę, to była taka bardziej pokazowa, mniej spontaniczna, mało żywiołowa. Więcej teatru. Ale ładnie się prezentowali. Prowadzący, który omawiał uzbrojenie i funkcje poszczególnych osób w oddziale rzymskim, też ciekawie wyglądał…:))) Wojownikom towarzyszyły także instrumenty. Rzymski wyglądał zwyczajnie, chociaż był mocno zwinięty, natomiast barbarzyński… machał językiem.:)))

Jako ostatni punkt programu zafundowaliśmy sobie przejażdżkę kolejką wąskotorową do Wenecji. W jedną stronę była zwykła lokomotywa spalinowa. Natomiast z powrotem był to mały, uroczy, prawdziwy parowozik. Jechaliśmy w pierwszym wagonie, więc aparaty poszły w ruch, a chłopcy w różnym wieku, ze szczęściem w oczach, patrzyli, jak to wszystko działa. Bo huczało, dymiło, gwizdało, kręciło się, stukało itd. No dobra, to naprawdę było fajne.:))) Potem zrobiłam zdjęcie z boku i oczywiście musiałam zajrzeć do środka i obejrzeć palenisko.

Po atrakcjach natury technicznej, otrzepaliśmy się z sadzy, rzuciliśmy pożegnalne spojrzenie na rezerwat i pojechaliśmy do domu.

Pozdrawiam serdecznie:)
Grażyna

18 uwag do wpisu “Wrześniowy weekend

 1. Wycieczka niezwykle pouczająca włącznie z lekcją pokory wobec groźnego żywiołu. Zdjęcia nostalgiczne, ukazują ten klimat. Przyznam, że zespołu nie znałam, ale taka lokomotywa stoi niedaleko pomnika orła w moim rodzinnym Chrzanowie.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 2. Tylko w TV oglądałam ten pogrom ale to rzeczywiście robi wrażenie.
  Irlandzkie tańce lubię ale czy byli też tancerze?
  Cudne te bursztyny i ten miecz piękny, choć pewnie nie bezcenny, bo cenę miał, szkoda, że nie spytałaś jaką. A inne zawieszki i wisiory stylowe i ciekawe, pasowałyby mi do swetrów i szali.
  Lokomotywka jak u nas w kolejce wąskotorowej z Przeworska do Dynowa, szybkość taka, że można wysiąść, poskubać maliny na poboczu i ją dogonić. Się działo!

  Polubienie

 3. Grażynko, spokojnie i bez nerwów. Uszkodzone obiekty nie pochodzą z epoki, a są replikami dawnych chat i zabudowań. Dlatego łatwo będzie je naprawić, a nawet bez kłopotu i relatywnie małym kosztem odtworzyć. Bez obaw 🙂
  Serdeczności od nas dla Was
  🙂

  Polubienie

  • Owszem, chaty odbudują szybko. Tu na zdjęciu to już nawet dach jest załatany. Ale przykro patrzeć na zniszczenia. Szczególnie lasów. To tak szybko nie odrośnie, a trzeba te połamane usunąć, uporządkować. I do tego ta bezradność, bo ludzi da się zatrzymać, a żywiołu nie, a jego siła jest straszna.
   A na inny temat: na żubrzej polance widziałam już nocą jelenia i żubra.:)))
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s